پس از راه‌اندازی سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور(www.iranamlaak.ir) که بر اساس مصوبه شورای عالی مسکن کشور و با هدف ساماندهی بازار خرید و فروش و اجاره مسکن و شفاف‌سازی اطلاعات این بخش، انجام شد، معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز با توجه به وظایف ذاتی خود در زمینه رصد و شفاف‌سازی بازار مسکن، اقدام به مکان‌مرجع نمودن اطلاعات موجود سامانه یادشده نموده و در تابستان سال 1391سامانه اطلاعات بازار املاک ایران را با آدرس اینترنتی hmi.mrud.ir جهت استفاده عموم مردم و آگاهی از آخرین قیمت خرید و فروش و اجاره املاک مسکونی در نقاط مختلف شهری راه‌اندازی نمود.

در این سامانه کاربران می‌توانند از طریق نقشه شهر و یا با استفاده از ابزار کمکی طراحی شده موجود،‌ کلیه اطلاعات مربوطه به مبایعه‌نامه‌ها و اجاره‌نامه‌های منعقد شده برای واحدهای مسکونی محل مورد نظر را مشاهده نمایند.

اطلاعات این سامانه بصورت منظم و خودکار، در پایان هر روز از بانک اطلاعاتی سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور دریافت و بر روی نقشه جانمایی می‌شود و لذا کاربران در هر زمان می‌توانند از آخرین اطلاعات روز در این زمینه بهره‌مند شوند. نکته قابل توجه این است که کمیت و کیفیت اطلاعات این سامانه تابع اطلاعات سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات می‌باشد.

در فاز اول و با توجه به آماده بودن بسترهای اطلاعاتی لازم در شهر تهران از جمله نقشه‌های شهری و همچنین پوشش سراسری اطلاعات کد پستی و …، این سامانه برای شهر تهران راه‌اندازی شده است،‌ لیکن توسعه سامانه برای سایر کلان‌شهرها و نیز سایر مراکز استانی در دستور کار معاونت مسکن و ساختمان قرار دارد. در این زمینه اقداماتی نیز صورت گرفته که در اولین فرصت نسخه شهر مشهد و سپس شهرهای رشت و یزد و زنجان و به ترتیب سایر مراکز استانی منتشر خواهد شد.

بطور کلی در این سامانه علاوه بر جستجو و مشاهده قیمت واقعی ثبت شده املاک مسکونی در هر منطقه، محله و بلوک مورد نظر، امکان جستجوی املاک فروخته شده و یا اجاره داده شده بر اساس قیمت دلخواه و نیز سایر پارامترهای تاثیرگذار در قیمت نیز وجود دارد. بدین ترتیب کاربران می‌توانند لیست املاک مسکونی معامله شده و یا اجاره شده که قیمت و مشخصات آن متناسب با توان مالی و دلخواه ایشان باشد را مشاهده نمایند.

برای استفاده رو لینک زیر کلیک نمائید.
ورود به سامانه