مزايا و معايب استفاده از ميكرو سافت اكسس در برنامه هاي كاربردي

نرم افزارميكروسافت اكسس در بين برنامه نويسان ايراني از جايگاه ويژه اي برخوردار بوده و مي توان گفت كه ۵۰ الي ۸۰ درصد نرم افزارهاي ايراني از اين بانك اطلاعاتي براي ساختن جداول و نگهداري اطلاعات استفاده مي نمايند.

شايد مهمترين دليل اين مسئله, سادگي و سهولت استفاده از آن باشد. طبق مطالب ارائه شده از طرف ميكروسافت, بانكهاي اطلاعاتي اكسس توانايي نگهداري ميليونها ركورد در جداول خود را دارند, ولي طبق تجربيات بنده, اگر تعداد ركوردها از پنجاه هزار ركورد بيشتر بشود, برنامه خيلي كند شده و امكان به هم ريختن ساختار جداول يا خرابي هاي ديگر بشدت بالا رود ولي در عوض با تعداد ركوردهاي پائين واقعاً عملكرد عاليتري نسبت به بقيه بانكهاي اطلاعاتي ارائه مي دهد.

از طرف ديگر مي توان مهمترين مزيت اكسس را امكانات واقعاً‌ عالي و ساده آن در ساختن فرمها و گزارشات دانست بطوري كه اگر كاربري حتي يك خط هم كدنويسي بلد نباشد, بازهم مي تواند با استفاده از Interface خيلي قوي و امكانات wizard آن به طور كامل يك پروژه كوچك را طراحي نمايد, كه خود اين مسئله را مي توان مهمترين دليل محبوبيت ميكروسافت اكسس در بين دانشجويان رشته هاي مهندسي دانشگاهها دانست.

در زير به چند مورد از مزايا و معايب اكسس ميپردازيم ، البته بايد توجه داشته باشيد كه ما در اين سايت قصد آموزش اكسس يا برنامه هاي ديگر را نداريم چرا كه براي كاربر اينترنتي اصلا مقرون به صرفه نيست كه مثلا اكسس را از طريق اينترنت ياد بگيرد بلكه ميتواند با دو هزار تومان يك كتاب ۸۰۰ صفحه اي خريده و آنرا مطالعه نمابد در حالي كه اگر بخواهد ۸۰۰ صفحه را از اينترنت دريافت نمايد هزينه اتصالش سر به فلك خواهد كشيد بنا براين ما در اين سايت سعي داريم فقط نكات مفيد و كليدي را كه حاصل تجربيات چندين ساله بنده و ساير دوستان ميباشد را مطرح نماييم ، مطالبي كه شايد در كمتر كتابي بعد از صرف وقت فراوان بتوانبد پيدا نماييد .

مزاياي استفاده از اكسس:
۱٫ نصب و راه اندازي آن خيلي ساده و راحت مي باشد.
۲٫ زبان كدنويسي آن VBA مي باشد كه تقريباً‌ همان VB استاندارد مي باشد.
۳٫ براي نصب و اجرا احتياج به سرور خاصي نداشته و برروي كليه ويندوزها براحتي نصب مي گردد.
۴٫ با حداقل كدنويسي مي توان حداكثر بازده را از فرمها و گزارشات دريافت كرد.
۵٫ داراي محيطي ساده و راحت براي طراحي و كدنويسي فرمها, گزارشات, ماژولها مي باشد.
۶٫ امكانات wizard آن خيلي كامل مي باشد.
۷٫ در فرمهاي آن امكانات جالبي مانند انواع sort , انواع فيلتر و … درنظرگرفته شده و احتياجي به طراحي آنها از طرف برنامه نويس نمي باشد.
۸٫ در فرمهاي آن ابزار بسيار مفيدي بنام Subform وجود دارد كه براي شبيه سازي آن در VB بايد چند صد خط كد نويسي نماييد.
۹٫ فرمهاي آن بدون اينكه به كد نويسي احتياجي داشته باشند ميتوانند در سه حالت معمولي – ليست و فرم ادامه دار نمايش داده شوند

معايب استفاده از اكسس:
۱٫ امكان ساختن فايل اجرايي exe از فايلهاي آن وجود ندارد.
۲٫ نداشتن امكان ساختن class ها و collection ها.
۳٫ يك database واقعي نبوده و امكاناتي نظير storprocedure, Trigger را ندارد.
۴٫ داراي امنيت با security بالايي نيست.
۵٫ حجم فايلهاي آن بزرگ مي باشد. مثلاً‌ ۲۰۰ فرم برابر با ۳۵ مگابايت مي باشد.
۶٫ وقتي كه تعداد ركوردها يا object هاي آن بالا مي رود, ضريب اطمينان پائين
مي آيد.
۷٫ در صورت طراحي فرم و گزارشات در خود اكسس ، نمي توان از آن به حالت client-server در شبكه استفاده كرد, بلكه استفاده از آن به صورت file server خواهد بود.
۸٫ هرچه قدر كه تعداد كاربران استفاده كننده از برنامه در شبكه بالا برود به همان اندازه ضريب اطمينان برنامه نيز پائين مي آيد.

منبع : sarapars